Llandudno Area U3A


Charity No. 1157372

Welcome to our U3A website

Visitors
If you are a new visitor to this site you are very welcome to browse the website to see the group activities, monthly speaker meetings and outings that are organised for our members. If you wish to join our branch of the U3A then click the "Join the U3A" link on the left of the screen and provide the details requested, our membership secretary will contact you in due course.

Members
If you are a member and new to this site you will have been sent your membership number together with a password that you can use to log in to the members facilities within the website. We advise that once you have logged in on this first occasion you should change your password to something memorable to you.
Print Group List (large print)    Print Group List (concise)   
Meetings by Day of Week



TimeGroupLeader(s)FrequencyStatus
Mondays
09:30
To 12:30
NeedlecraftJackie Garland
Kathy Savage
Mondays for 45 sessions from 9th January 2017 to 22nd December 2017Waiting List
10:00
Walking: Low LevelAnne HarrisonMonthly on 2nd Mondays from 14th November 2016 for 14 sessionsVacancies
10:00
Walking: Medium LevelMargaret NorwoodMonthly on 1st Mondays from 7th November 2016 for 14 sessionsVacancies
10:30
To 12:00
Balance & StabilitySally ClementsMondays for 6 sessions from 18th September 2017 to 23rd October 2017Vacancies
11:00
To 13:00
ArtJenny Plant
Cal Cowen
Mondays for 46 sessions from 9th January 2017 to 29th December 2017Vacancies
13:30
To 16:30
Creative CraftsMegan DrennanMondays for 64 sessions from 1st September 2016 to 18th December 2017Vacancies
14:00
To 16:00
Dancing for Fun (Line & Country)Eija Selby
Deryl Holding
Fortnightly on Mondays from 11th September 2017 for 8 sessionsWaiting List
14:00
To 16:00
GeologyWilliam WhewellMonthly on 4th Mondays from 1st September 2016 for 14 sessionsWaiting List
14:00
To 16:00
HistoryHoward MenceMonthly on 3rd Mondays from 11th September 2017 for 4 sessionsVacancies
14:00
To 17:00
Playreading and Theatre AppreciationChristopher Drew
Sue Owens
Monthly on 3rd Mondays from 15th August 2016 for 13 sessionsWaiting List
14:00
To 16:00
The As You Like It ShakespeareMargaret ClarkeFortnightly on Mondays from 11th September 2017 for 8 sessionsVacancies
15:00
To 16:30
Ukulele for BeginnersLisa DacksMondays for 15 sessions from 4th September 2017 to 11th December 2017Waiting List
19:30
To 21:00
Photography: DigitalIan PaisleyMonthly on 2nd Mondays from 8th August 2016 for 29 sessionsWaiting List
Tuesdays
10:00
To 13:00
Relaxed ScrabbleLibet WilliamsFortnightly on Tuesdays from 2nd August 2016 for 55 sessionsVacancies
10:00
To 12:00
Singing for PleasureBrian Casson
Glenis Nutt
Tuesdays for 72 sessions from 2nd August 2016 to 15th December 2017Waiting List
10:00
To 10:45
T'ai Chi (Advanced, Group 1)Lisa Dacks
Clive Plane
Tuesdays for 15 sessions from 5th September 2017 to 12th December 2017Waiting List
10:00
To 11:30
Walking: Beach CleanIngrid Benyounes
Michael Smee
Monthly on 3rd Tuesdays from 20th December 2016 for 13 sessionsFully Subscribed
10:45
To 11:15
T'ai Chi (Advanced, Group 2)Lisa Dacks
Sylvia Radiven
Tuesdays for 15 sessions from 5th September 2017 to 12th December 2017Waiting List
15:00
To 16:00
Italian: IntermediateDee BellTuesdays for 47 sessions from 15th September 2016 to 12th December 2017Waiting List
Wednesdays
09:15
To 12:00
BadmintonChristine DooleyWednesdays for 53 sessions from 15th February 2017 to 15th February 2018Vacancies
09:45
To 11:45
Creative ColouringMegan DrennanWednesdays for 48 sessions from 11th January 2017 to 13th December 2017Vacancies
10:00
To 10:45
T'ai Chi (Intermediate - Group 1)Lisa Dacks
Clive Plane
Wednesdays for 15 sessions from 6th September 2017 to 13th December 2017Waiting List
10:00
Walking: High LevelPhilip BerrieMonthly on 2nd Wednesdays from 15th March 2017 for 10 sessionsVacancies
10:30
To 12:30
Jazz and Swing Appreciation Max MakinMonthly on 3rd Wednesdays from 25th October 2017 for 13 sessionsVacancies
10:30
To 12:30
Jazz and Swing Appreciation Max MakinMonthly on 3rd Wednesdays from 25th October 2017 for 13 sessionsVacancies
11:00
To 11:45
T'ai Chi (Intermediate - Group 2)Lisa Dacks
Eija Selby
Wednesdays for 15 sessions from 6th September 2017 to 13th December 2017Waiting List
12:00
To 12:45
T'ai Chi (Beginners)Lisa Dacks
Stuart (Barry) Watkins
Wednesdays for 15 sessions from 6th September 2017 to 13th December 2017Waiting List
14:00
To 16:00
Bridge PlayersHoward Mence
Brian Casson
Wednesdays for 15 sessions from 6th September 2017 to 13th December 2017Vacancies
14:00
To 16:00
Bridge: ImproversHoward Mence
Brian Casson
Wednesdays for 15 sessions from 6th September 2017 to 13th December 2017Vacancies
14:00
To 15:15
Crime ReadersMaureen EvansMonthly on 3rd Wednesdays from 9th January 2017 for 12 sessionsWaiting List
14:00
To 15:30
Genealogy/Family HistoryAngela MiddletonMonthly on 1st Wednesdays from 6th September 2017 for 4 sessionsVacancies
Thursdays
10:15
To 12:15
ChoirRoger Gleave
Ruth Barnwell
Thursdays for 41 sessions from 12th January 2017 to 14th December 2017Vacancies
14:00
To 16:00
RummikubEdward Stocker Thursdays for 102 sessions from 2nd March 2017 to 29th March 2019Waiting List
Fridays
09:45
To 11:15
Welsh - Learning Together - ImproversRobert HughesFridays for 15 sessions from 8th September 2017 to 15th December 2017Vacancies
14:00
To 16:00
PhilosophyEric GreenMonthly on 4th Fridays from 24th February 2017 for 10 sessionsOn Waiting List
Saturdays
xxxx - Test Group - xxxxCarole Coxon
Chris Coxon
Saturdays for 43 sessions from 6th March 2017 to 31st December 2017Vacancies
Variable Days
09:30
To 10:45
Spanish: IntermediateKevin Slattery1st and 3rd Tuesdays in the monthVacancies
10:30
To 12:30
French: Advanced French ConversationMarian Giles Jones2nd and 4th Wednesday of the monthVacancies
10:30
To 11:30
U3AWeb TrainingCarole Coxon
Chris Coxon
To be agreed with individual members / groupsVacancies
12:30
To 15:00
Eating Out - Mid-week LunchesDavid Jordan
Edward Stocker
Usually held once a month - days and venues varyVacancies
14:00
To 16:00
GardeningSarah HorrocksMonthly - Group Leader will issue timetable to membersWaiting List
14:00
Walking: With Llandudno Wild PlantsJacqui Hemming
Rosemary Brotherton
1st Sunday Afternoon of the month - See Walking DiaryVacancies
18:45
To 23:30
Christmas Gala Evening & Dinner Dance - Thursday 7th Dec.Edward Stocker Thursday 7th December 2017Vacancies
19:00
To 22:00
Wine Appreciation - Group 1Howard Mence3rd Wednesday of the month, eveningVacancies
19:00
To 22:00
Wine Appreciation - Group 2Howard Mence4th Thursday of the month, eveningWaiting List
19:30
To 21:30
Classical Music AppreciationKen CooperRolling programme of dates - Monthly on Tuesday, Wednesday or Thursday eveningsVacancies
10:00
Walking: StrollingRosemary Brotherton1st MONDAY of the monthVacancies
14:30
To 16:30
The Reading GroupIngrid BenyounesMonthly on 2nd Tuesday starting on 14/03/2017Waiting List
Contemporary Fiction Book ClubVicky MacdonaldLast Wednesday of the month, morningsVacancies
14:00
To 16:00
Current AffairsEric GreenLast Thursday of the monthOn Waiting List
10:00
Walking: Easy WalkingRosemary Brotherton2nd FRIDAY of the monthVacancies
10:00
Walking: Local RamblingRosemary Brotherton4th FRIDAY of the monthVacancies
U3A MENU

Message Board

News - Reformation & Revolution
Theme Day, North Wales Network: Tuesday 14th November 2017, at Bangor - Reformation & Revolution, 1517 and 1917. Regist.... read more
Posted by Chris Coxon on 22nd October 2017


October Newsletter
October's Newsletter is now available for current news. See under "Monthly Newsletter"
Posted by Chris Coxon on 5th October 2017


Walking Diary - October, November & December
Please click the link above (Download PDF file) to see a copy of the Walking Diary for October to December. Diary pr.... read more
Posted by Carole Coxon on 22nd September 2017

Login to read 3 more messages

Llandudno Area U3A - Group List
TimeGroupLeader(s)Frequency
Mondays
09:30NeedlecraftJackie GarlandBetween 9th January and 22nd December for 45 sessions
10:00Walking: Low LevelAnne HarrisonMonthly on from 14th November for 14 sessions
10:00Walking: Medium LevelMargaret NorwoodMonthly on from 7th November for 14 sessions
11:00ArtJenny PlantBetween 9th January and 29th December for 46 sessions
13:30Creative CraftsMegan DrennanBetween 1st September and 18th December for 64 sessions
14:00Playreading and Theatre AppreciationChristopher DrewMonthly on from 15th August for 13 sessions
14:00Dancing for Fun (Line & Country)Eija SelbyBetween 11th September and 18th December for 8 sessions
14:00GeologyWilliam WhewellMonthly on from 1st September for 14 sessions
14:00HistoryHoward MenceMonthly on from 11th September for 4 sessions
14:00The As You Like It ShakespeareMargaret ClarkeBetween 11th September and 18th December for 8 sessions
15:00Ukulele for BeginnersLisa DacksBetween 4th September and 11th December for 15 sessions
19:30Photography: DigitalIan PaisleyMonthly on from 8th August for 29 sessions
Tuesdays
10:00Relaxed ScrabbleLibet WilliamsBetween 2nd August and 15th December for 55 sessions
10:00Singing for PleasureBrian CassonBetween 2nd August and 15th December for 72 sessions
10:00T'ai Chi (Advanced, Group 1)Lisa DacksBetween 5th September and 12th December for 15 sessions
10:00Walking: Beach CleanIngrid BenyounesMonthly on from 20th December for 13 sessions
10:45T'ai Chi (Advanced, Group 2)Lisa DacksBetween 5th September and 12th December for 15 sessions
15:00Italian: IntermediateDee BellBetween 15th September and 12th December for 47 sessions
Wednesdays
09:15BadmintonChristine DooleyBetween 15th February and 15th February for 53 sessions
09:45Creative ColouringMegan DrennanBetween 11th January and 13th December for 48 sessions
10:00Walking: High LevelPhilip BerrieMonthly on from 15th March for 10 sessions
Llandudno Area U3A - Group List
TimeGroupLeader(s)Frequency
Wednesdays (continued)
10:00T'ai Chi (Intermediate - Group 1)Lisa DacksBetween 6th September and 13th December for 15 sessions
10:30Jazz and Swing Appreciation Max MakinMonthly on from 25th October for 13 sessions
10:30Jazz and Swing Appreciation Max MakinMonthly on from 25th October for 13 sessions
11:00T'ai Chi (Intermediate - Group 2)Lisa DacksBetween 6th September and 13th December for 15 sessions
12:00T'ai Chi (Beginners)Lisa DacksBetween 6th September and 13th December for 15 sessions
14:00Crime ReadersMaureen EvansMonthly on from 9th January for 12 sessions
14:00Genealogy/Family HistoryAngela MiddletonMonthly on from 6th September for 4 sessions
14:00Bridge PlayersHoward MenceBetween 6th September and 13th December for 15 sessions
14:00Bridge: ImproversHoward MenceBetween 6th September and 13th December for 15 sessions
Thursdays
10:15ChoirRoger GleaveBetween 12th January and 14th December for 41 sessions
14:00RummikubEdward Stocker Between 2nd March and 29th March for 102 sessions
Fridays
09:45Welsh - Learning Together - ImproversRobert HughesBetween 8th September and 15th December for 15 sessions
14:00PhilosophyEric GreenMonthly on from 24th February for 10 sessions
Saturdays
xxxx - Test Group - xxxxCarole CoxonBetween 6th March and 31st December for 43 sessions
Variable Days
09:30Spanish: IntermediateKevin Slattery1st and 3rd Tuesdays in the month
10:30U3AWeb TrainingCarole CoxonTo be agreed with individual members / groups
10:30French: Advanced French ConversationMarian Giles Jones2nd and 4th Wednesday of the month
12:30Eating Out - Mid-week LunchesDavid JordanUsually held once a month - days and venues vary
14:00Walking: With Llandudno Wild PlantsJacqui Hemming1st Sunday Afternoon of the month - See Walking Diary
Llandudno Area U3A - Group List
TimeGroupLeader(s)Frequency
Variable Days (continued)
14:00GardeningSarah HorrocksMonthly - Group Leader will issue timetable to members
18:45Christmas Gala Evening & Dinner Dance - Thursday 7th Dec.Edward Stocker One-off Event
19:00Wine Appreciation - Group 1Howard Mence3rd Wednesday of the month, evening
19:00Wine Appreciation - Group 2Howard Mence4th Thursday of the month, evening
19:30Classical Music AppreciationKen CooperRolling programme of dates - Monthly on Tuesday, Wednesday or Thursday evenings
10:00Walking: StrollingRosemary Brotherton1st MONDAY of the month
14:30The Reading GroupIngrid BenyounesMonthly on 2nd Tuesday starting on 14/03/2017
Contemporary Fiction Book ClubVicky MacdonaldLast Wednesday of the month, mornings
14:00Current AffairsEric GreenLast Thursday of the month
10:00Walking: Easy WalkingRosemary Brotherton2nd FRIDAY of the month
10:00Walking: Local RamblingRosemary Brotherton4th FRIDAY of the month
Llandudno Area U3A - Group List
TimeGroupLeader(s)FrequencyTimeGroupLeader(s)Frequency
Mondays
Mondays (continued)
09:30NeedlecraftJackie GarlandBetween 9th January and 22nd December for 45 sessions19:30Photography: DigitalIan PaisleyMonthly on from 8th August for 29 sessions
10:00Walking: Low LevelAnne HarrisonMonthly on from 14th November for 14 sessions
Tuesdays
10:00Walking: Medium LevelMargaret NorwoodMonthly on from 7th November for 14 sessions10:00Relaxed ScrabbleLibet WilliamsBetween 2nd August and 15th December for 55 sessions
11:00ArtJenny PlantBetween 9th January and 29th December for 46 sessions10:00Singing for PleasureBrian CassonBetween 2nd August and 15th December for 72 sessions
13:30Creative CraftsMegan DrennanBetween 1st September and 18th December for 64 sessions10:00T'ai Chi (Advanced, Group 1)Lisa DacksBetween 5th September and 12th December for 15 sessions
14:00Playreading and Theatre AppreciationChristopher DrewMonthly on from 15th August for 13 sessions10:00Walking: Beach CleanIngrid BenyounesMonthly on from 20th December for 13 sessions
14:00Dancing for Fun (Line & Country)Eija SelbyBetween 11th September and 18th December for 8 sessions10:45T'ai Chi (Advanced, Group 2)Lisa DacksBetween 5th September and 12th December for 15 sessions
14:00GeologyWilliam WhewellMonthly on from 1st September for 14 sessions15:00Italian: IntermediateDee BellBetween 15th September and 12th December for 47 sessions
14:00HistoryHoward MenceMonthly on from 11th September for 4 sessions
Wednesdays
14:00The As You Like It ShakespeareMargaret ClarkeBetween 11th September and 18th December for 8 sessions09:15BadmintonChristine DooleyBetween 15th February and 15th February for 53 sessions
15:00Ukulele for BeginnersLisa DacksBetween 4th September and 11th December for 15 sessions09:45Creative ColouringMegan DrennanBetween 11th January and 13th December for 48 sessions
Llandudno Area U3A - Group List
TimeGroupLeader(s)FrequencyTimeGroupLeader(s)Frequency
Wednesdays (continued)
Thursdays
10:00Walking: High LevelPhilip BerrieMonthly on from 15th March for 10 sessions10:15ChoirRoger GleaveBetween 12th January and 14th December for 41 sessions
10:00T'ai Chi (Intermediate - Group 1)Lisa DacksBetween 6th September and 13th December for 15 sessions14:00RummikubEdward Stocker Between 2nd March and 29th March for 102 sessions
10:30Jazz and Swing Appreciation Max MakinMonthly on from 25th October for 13 sessions
Fridays
10:30Jazz and Swing Appreciation Max MakinMonthly on from 25th October for 13 sessions09:45Welsh - Learning Together - ImproversRobert HughesBetween 8th September and 15th December for 15 sessions
11:00T'ai Chi (Intermediate - Group 2)Lisa DacksBetween 6th September and 13th December for 15 sessions14:00PhilosophyEric GreenMonthly on from 24th February for 10 sessions
12:00T'ai Chi (Beginners)Lisa DacksBetween 6th September and 13th December for 15 sessions
Saturdays
14:00Crime ReadersMaureen EvansMonthly on from 9th January for 12 sessionsxxxx - Test Group - xxxxCarole CoxonBetween 6th March and 31st December for 43 sessions
14:00Genealogy/Family HistoryAngela MiddletonMonthly on from 6th September for 4 sessions
Variable Days
14:00Bridge PlayersHoward MenceBetween 6th September and 13th December for 15 sessions09:30Spanish: IntermediateKevin Slattery1st and 3rd Tuesdays in the month
14:00Bridge: ImproversHoward MenceBetween 6th September and 13th December for 15 sessions10:30U3AWeb TrainingCarole CoxonTo be agreed with individual members / groups
10:30French: Advanced French ConversationMarian Giles Jones2nd and 4th Wednesday of the month
Llandudno Area U3A - Group List
TimeGroupLeader(s)FrequencyTimeGroupLeader(s)Frequency
Variable Days (continued)
Variable Days (continued)
12:30Eating Out - Mid-week LunchesDavid JordanUsually held once a month - days and venues vary10:00Walking: Easy WalkingRosemary Brotherton2nd FRIDAY of the month
14:00Walking: With Llandudno Wild PlantsJacqui Hemming1st Sunday Afternoon of the month - See Walking Diary10:00Walking: Local RamblingRosemary Brotherton4th FRIDAY of the month
14:00GardeningSarah HorrocksMonthly - Group Leader will issue timetable to members
18:45Christmas Gala Evening & Dinner Dance - Thursday 7th Dec.Edward Stocker One-off Event
19:00Wine Appreciation - Group 1Howard Mence3rd Wednesday of the month, evening
19:00Wine Appreciation - Group 2Howard Mence4th Thursday of the month, evening
19:30Classical Music AppreciationKen CooperRolling programme of dates - Monthly on Tuesday, Wednesday or Thursday evenings
10:00Walking: StrollingRosemary Brotherton1st MONDAY of the month
14:30The Reading GroupIngrid BenyounesMonthly on 2nd Tuesday starting on 14/03/2017
Contemporary Fiction Book ClubVicky MacdonaldLast Wednesday of the month, mornings
14:00Current AffairsEric GreenLast Thursday of the month